Pażdziernik grupa 1 i 2

Utworzono dnia 19.11.2020

W październiku nadal utrwalaliśmy wiadomości zdobyte na lekcjach matematyki, wykorzystując nowe pomoce dydaktyczne. Największym zainteresowaniem cieszyło się „bingo matematyczne”, które wymagało wykonywania przez uczniów działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Rozwiązywaliśmy również ciekawe zagadki matematyczne dotyczące różnych dziedzin matematyki. Poniżej przykład niektórych zagadek realizowanych na zajęciach unijnych.
1.,,Ślimak musi wejść na ścianę o wysokości 7 metrów i decyduje by zrobić to pionowo. Jeśli podczas dnia wdrapie się na 4 metry, a podczas nocy spada o 3 metry to w ile dni będzie w stanie osiągnąć szczyt?”
2. Gadający kwadrat miał na początku bok długości 12cm. Jeśli kwadrat mówi prawdę, każdy jego bok skraca się o 2cm, a jeśli kwadrat kłamie, każdy jego bok podwaja swoją długość. Kwadrat wypowiedział cztery zdania, z których dwa były prawdziwe , a dwa fałszywe, ale nie wiemy w jakiej kolejności. Jaki jest największy możliwy obwód kwadratu po wypowiedzeniu takich czterech zdań?
3 .Podczas ferii zimowych uczniowie planowali urządzić lodowisko na boisku szkolnym w kształcie prostokąta o wymiarach 28m x 4500cm. Na każdy metr kwadratowy boiska uczniowie planowali wylać 50 litrów wody. Woda miała być dowożona cysterną o pojemności 7000 litrów. Ile litrów wody uczniowie planują wylać na całe boisko? Ile najmniej razy musiałaby przyjechać cysterna, aby przywieźć całą potrzebną wodę?

Uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali powyższe zagadki.

Anna Wolna, Dorota Beim