Maj grupa 3 i 4

Utworzono dnia 14.09.2020

Z początkiem maja, grupa III i IV uczniów szczególnie uzdolnionych matematycznie  wznowiła, po półtoramiesięcznej przerwie, zajęcia w ramach realizowanego projektu. Pomimo, iż warunki daleko odbiegały od tych, do jakich uczniowie przywykli w szkole, doskonale radziliśmy sobie i realizowaliśmy kolejne tematy z naszego planu dydaktycznego.

Nasze spotkania, podobnie jak normalne lekcje matematyki, odbywały się na żywo za pomocą komunikatora zoom. W maju  bawiliśmy się w tropicieli zmian w matematyce i obliczaliśmy, o ile zwiększy się np. suma, gdy zwiększymy jeden lub kilka jej składników, albo sprawdzaliśmy, jak zmieni się iloczyn, przy kilkukrotnym zwiększeniu jego czynnika lub czynników. Zwiększaliśmy lub zmniejszaliśmy również dzielną i/lub dzielnik i badaliśmy wpływ takiej zmiany na iloraz. Te ostatnie zmiany przenosiliśmy na sytuacje życiowe i uczniowie obliczali, jak zmieni się czas przejazdu samochodu pokonującego tę samą drogę przy np. dwukrotnym zwiększeniu prędkości jazdy tego samochodu, albo zwiększaliśmy czas przejazdu i przy tej samej drodze obliczaliśmy, z jaką prędkością musiał jechać samochód.

Kolejną, bardzo ciekawą w odczuciu uczniów realizowaną tematyką było kodowanie i szyfrowanie, przeprowadzane na szachownicy Polibiusza. Zadaniem uczestników zajęć było rozszyfrowywanie podanego przeze mnie zakodowanego tekstu, ale i odwrotnie – zakodowanie podyktowanego im tekstu.

Na kolejnych zajęciach uczniowie poznawali ciekawe liczby, m.in. liczby lustrzane oraz palindromiczne, zapisywali je zgodnie z podanymi poleceniami.

Stuprocentowa frekwencja na tych zajęciach świadczyła o tym, że uczniowie chętnie się ze mną łączyli chcąc zgłębiać tajniki matematyki.

Ilona Janik

Maj grupa 3 i 4