Wizyta młodzieży z Niemiec w Blachowni

Utworzono dnia 26.10.2018

W dniach od 30.09. do 6.10.2017 r. gościła w Gimnazjum w Blachowni 24- osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami z Bodenseeschule St. Martin we Friedrichshafen. Była to już ósma wizyta uczniów z Niemiec w naszym gimnazjum. Wymiana uczniowska prowadzona jest systematycznie od 2002 roku. Jak zawsze program wizyty był bardzo bogaty.W drugim dniu wizyty podczas spotkania w Gimnazjum goście zostali uroczyście powitani przez panią Burmistrz Sylwię Szymańską oraz Dyrektora SP nr 1 w Blachowni pana Andrzeja Gułę. Gośćmi uroczystości byli również pani Olga Kacprzak oraz wicedyrektor pani Jolanta Zacharska. Pani Burmistrz przekazała uczniom  upominki, goście z Niemiec odwzajemnili się pamiątkami z Bodenseeschule St. Martin. W trakcie wspólnych wycieczek uczniowie polscy i niemieccy zwiedzili Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Kraków- Wawel i stare miasto, Kopalnię Soli w Wieliczce, Częstochowę i  Jasną Górę.

W trakcie dwóch dni  odbywały się zajęcia warsztatowe: lepienia z gliny, robienia  świec i  tłoczenia  papieru  oraz warsztaty  przygotowane przez  ,,Osikową Dolinę’’, w trakcie których ze specjalnie przygotowanych wiórów osikowych wykonywali figurki ptaków.

Bliższemu poznaniu i odpoczynkowi służyły zajęcia w Aquaparku oraz dwie dyskoteki. Uczniowie niemieccy mieszkali w domach polskich partnerów, dzięki czemu mieli okazję lepiej  poznać zwyczaje panujące w polskich domach, skosztować polskich, tradycyjnych potraw i poprawić znajomość języka niemieckiego i angielskiego.

Nauczyciele prowadzący  program wymiany uczniowskiej podjęli stosowne kroki, aby mimo zmiany systemu oświatowego współpraca z Bodenseeschule była kontynuowana.

Wszystkie spotkania polskiej i niemieckiej młodzieży oraz realizacja programu wymiany możliwe są dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Jugendwerk”.

Organizatorzy wymiany

Renata Osuchowska