Jubileuszowa wizyta uczniów we Friedrichshafen

Utworzono dnia 26.10.2018

W 2003 roku Gimnazjum w Blachowni, w oparciu o napisany przez nauczycieli języka niemieckiego program, rozpoczęło wymianę uczniowską z Bodensee – Schule St.Martin we Friedrichshafen w Niemczech. W tym roku minęło 15 lat tej współpracy, w trakcie której ponad 230 uczniów wyjechało do Friedrichshafen i tyle samo niemieckich partnerów przyjechało do Blachowni.

Dzięki bogatemu programowi wizyt w Niemczech i w Polsce młodzież naszych krajów ma okazję zwiedzać Blachownię i Jurę Krakowsko – Częstochowską oraz Friedrichshafen i Okręg Bodeński, poznawać kulturę i partnerskie szkoły.

Polscy uczniowie mieszkając w domach niemieckich rówieśników doskonalą język angielski i niemiecki, uczą się samodzielności i stawiają czoła wszelkim wyzwaniom.

Kolejne już 9 –te spotkanie 48 – osobowej grupy polsko – niemieckiej miało miejsce w dniach 3.10 – 11.10.2018 r. we Friedrichshafen. Po reformie szkolnictwa wzięła w nim udział  młodzież z Gimnazjum w Blachowni, SP 1 w Blachowni i SP z Łojek.

Dzięki wcześniejszym doświadczeniom i wspólnym uzgodnieniom opiekunów ułożono program wizyty, który umożliwiał poznanie szkoły, zapewniającej młodzieży nie tylko naukę, ale również 8 godzinną opiekę i  dodatkowe zajęcia; teatralne, muzyczne, sportowe, cyrkowe i kulinarne. Polsko - niemiecka grupa brała udział w warsztatach teatralnych, sportowych, plastycznych i kulinarnych, w trakcie których 4 osobowe grupy młodzieży upiekły pizzę i babeczki. W kolejnych dniach uczniowie brali udział w wycieczkach; do Austrii, w Alpy z przejażdżką kolejką linową i górską wędrówką oraz na Affenberg - Wzgórze Małp, gdzie na wolności żyją małpy marokańskie. Dużą atrakcją jest samodzielne karmienie i obserwacja małpich zachowań z niewielkiej odległości. W kolejnym dniu pobytu udali się promem do najstarszego miasta Okręgu Bodeńskiego – Konstancji, słynącego z katedry, którą mieli okazję zwiedzać i urokliwego starego miasta. Wspaniałą atrakcją była podróż powrotna katamaranem.

Rozrywkę i wypoczynek zapewniły wizyta w aqua parku w Überlingen  i dyskoteka w szkole, na którą rodzice niemieckich uczniów przygotowali mnóstwo smakołyków.

Największym wyzwaniem dla polskich uczniów był całodzienny, niedzielny  pobyt z niemieckimi rodzinami, które przygotowały różne atrakcje np. wycieczki w góry, wspinaczkę w parku linowym, pływanie po Jeziorze Bodeńskim i inne. Wspaniała pogoda zachęcała do spacerów, zwiedzania i wycieczek.

Wspólne zajęcia i wycieczki zbliżały uczniów, wymagały komunikacji i podejmowania samodzielnych decyzji. W ostatnim dniu pobytu w trakcie 4 godzinnego spotkania pożegnalnego uczniowie śpiewali   piosenki po polsku, niemiecku i angielsku, tańczyli taniec „Belgijka”, rozwiązywali krzyżówki pozwalające poznać lepiej Polskę i Niemcy. Przyszedł też czas na podsumowanie 8 dniowego pobytu i stwierdzenie, co było dla nich największym wyzwaniem, jak poradzili sobie z  komunikacją w obcym języku i pobytem u niemieckiej rodziny.

Uczniowie wrócili pełni wrażeń do domu. Sądzimy, że ta wizyta pozostanie na długo w ich pamięci i nauczeni doświadczeniem wezmą udział w programach wymiany w szkołach średnich.

W maju oczekujemy na wizytę 24 osobowej grupy uczniów z Niemiec, dla których przygotujemy również atrakcyjny program pobytu.  Wymiana jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży JUGENDWERK

Organizatorzy: Hanka Kożuch, Renata Osuchowska, Grażyna Sikora - Szczygieł

GALERIE: