Utworzono dnia 29.03.2021

W styczniu nasze zajęcia eksperymentalne miały dwojaki charakter. Starsi uczniowie nadal pracowali zdalnie, natomiast trzecioklasiści już stacjonarnie. W związku z tym, jedni wirtualnie, a inni manualnie prowadzili obserwacje mikroskopowe oraz makroskopowe za pomocą binokularu. Przypomnieliśmy sobie budowę mikroskopu oraz technikę obserwacji mikroskopowych. Obserwacje wirtualne prowadziliśmy w laboratorium biologicznym Centrum Nauki Kopernik. Widzieliśmy ruch pantofelków, okrzemek i eugleny zielonej. Podziwialiśmy też świecące bakterie glebowe. W szkole uczniowie samodzielnie ustawiali obraz pod mikroskopem, obliczali jego powiększenie, obserwowali, między innymi budowę komórkową narządów wewnętrznych człowieka oraz mikroorganizmy i drobne bezkręgowce. Badaliśmy też- już stacjonarnie, właściwości tlenu i dwutlenku węgla, udowadnialiśmy, że tlen podtrzymuje spalanie, a dwutlenek węgla gasi płomień. Prowadziliśmy też eksperymenty w „Szalonej kuchni”. Główny bohater to drożdże. Uczniowie zakładali hodowle tych jednokomórkowych grzybów, a następnie, obserwowali ich pączkowanie oraz fermentację. Niektórzy uczniowie, razem z rodzicami piekli rogaliki drożdżowe. Fajnie  jest łączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystywać teorię w praktyce.

Utworzono dnia 29.03.2021, 12:37