Kwiecień grupa 3 i 4

Utworzono dnia 26.05.2021

Kwiecień, dla młodszej grupy, był festiwalem zadań rozwiązywanych za pomocą równań. Były to zadania związane z upływem czasu, zadania o treści geometrycznej, historycznej i wiele innych. Szóstoklasiści jak zawsze z dużym zaangażowaniem mierzyli się z nowymi wyzwaniami, które niejednokrotnie pochodziły z podręcznika dla klasy ósmej. Uczniowie ci niemalże do perfekcji opanowali umiejętność przeprowadzania i zapisywania analizy zadania, również w postaci tabelki, dzięki czemu rozwiązanie ich było już dla nich rzeczą prostą.

Grupa starsza poznała na swoich klasowych zajęciach proporcje, wielkości wprost proporcjonalne oraz podział proporcjonalny liczb. Na lekcjach rozwiązywaliśmy jednak zadania na łatwym lub średnim poziomie, dostosowane do możliwości każdego ucznia. Na naszych zajęciach unijnych sięgnęliśmy „głebiej” w tę tematykę i zajęliśmy się zadaniami o poziomie niejednokrotnie licealnym, w których liczby w proporcji wyrażone były ułamkami dziesiętnym i liczbami mieszanymi, a w zadaniach na podział proporcjonalny stosunki kilku liczb to również były liczby mieszane i należało wyrazić te stosunki za pomocą liczb naturalnych.

Z uczniami tej grupy,  na kolejnych zajęciach, potęgowaliśmy i pierwiastkowaliśmy liczby wykorzystując fakt, że są to działania wzajemnie odwrotne. Przy wprowadzaniu tego nowego dla uczniów materiału, udostępniałam im filmiki umieszczone na matematycznej stronie Pi stacje, zawierającej materiały dopełniające wiadomości z lekcji. Oprócz tego przerobiliśmy sobie również zadania z archiwalnego arkusza Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.

Ilona Janik

Kwiecień grupa 3 i 4