Stress

Utworzono dnia 14.04.2021

Drodzy Rodzice,

Dzieciństwo to nie tylko czas beztroski i szczęścia. Dzieci przeżywają wiele stresujących dla nich sytuacji, np. stres w szkole, w przedszkolu, w miejscach publicznych. Objawy stresu zależą od wieku dziecka, natężenia stresu oraz czasu trwania stresującej sytuacji. Stres jest naturalną częścią życia i nie da się go uniknąć, nawet wtedy, gdy jest się dzieckiem. Nie znaczy to jednak, że w trudnych chwilach dziecko można pozostawić samo sobie.

Przejawy napięć związanych ze stresem u dzieci różnią się w zależności od natężenia stresu, czasu jego trwania oraz od wieku dziecka. Powszechne jest m.in.:

• uczucie napięcia, poddenerwowania,
  • potliwość dłoni,
  • drżenia kończyn lub ramion,
  • przemijające bóle głowy lub brzucha.

Do objawów, które łączą się z przewlekłym stresem u dziecka, można natomiast zaliczyć:

Należy pamiętać, że każdy z wymienionych objawów może mieć podłoże napięciowe, ale nie musi. Dzieci często nie wiedzą, że to, co przeżywają, to stres. Co za tym idzie, dziecko nieraz nie potrafi powiedzieć, co i dlaczego się z nim dzieje, a rodzic może przez dłuższy czas nie rozumieć, że przedłużające się bóle głowy lub stany rozdrażnienia mogą mieć podłoże stresowe.

Ważne jest tłumaczenie dziecku, że stres jest naturalną częścią życia i wszyscy, co jakiś czas, musimy się z nim mierzyć. Można podzielić się z dzieckiem własnymi doświadczeniami: powiedzieć, w jakich sytuacjach mama i tata przeżywają stres, po czym go rozpoznają i jak sobie radzą. Dobrze jest zastanowić się razem z dzieckiem, co je relaksuje, co obniża napięcie. Należy również zwrócić uwagę, czy dziecko ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia oraz zadbać o jego dobry sen:

• wieczorem wyłączyć głośno grające sprzęty domowe,
  • mówić wolniej i ciszej,
  • przygasić światło,
  • stworzyć atmosferę sprzyjającą powolnemu żegnaniu się z mijającym dniem.