Wizyta uczniów z Friedrichshafen

Utworzono dnia 28.06.2019

Wizyta uczniów z  Friedrichshafen

W dniach 5.05 do 11.05. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej w Łojkach gościli 21 osobową grupę uczniów z Bodensee – Schule  St. Martin we Friedrichshafen. Było to już 9. te spotkanie w Polsce, a 18. spotkanie współpracujących szkół, od kiedy w 2002 roku został podpisany program wymiany uczniowskiej między Gimnazjum w Blachowni i szkołą Niemczech.

Spotkania odbywają się systematycznie  co dwa lata. Do tej pory wzięło w nich udział około 230 uczniów. Tegoroczny program przygotowany przez polskich nauczycieli uwzględniał jak zawsze sugestie nauczycieli z Niemiec i umożliwiał poznanie naszego regionu, szkoły i polskich domów.

Program wymiany uczniowskiej opiera się na wspólnym uczestnictwie w wycieczkach, warsztatach i zamieszkaniu w domu partnera co sprzyja lepszemu poznaniu się, poszerzaniu umiejętności językowych i samodzielności uczestników.

W trakcie 7dniowiego pobytu uczniowie niemieccy zwiedzili Częstochowę, Kraków, kopalnię w Wieliczce, Sztolnię Srebrnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, brali udział w zajęciach w Parku Edukacji w Ogrodzieńcu, w projekcie ,, Kubki Przyjaźni’’ zorganizowanym przez polskich opiekunów, warsztatach „Mydło i pachnidło” w Przybynowie, gdzie  ponadto oglądali zwierzęta w mini  Zoo i piekli kiełbaski. W trakcie pobytu bawili się razem na dyskotece, pływali w Aqua Parku w Tarnowskich Górach i spędzali czas zorganizowany przez polskie rodziny.

Mamy nadzieję, że przyjaźnie i znajomości zawarte w trakcie wymiany będą kontynuowane, a młodzież również na dalszych etapach nauki będzie brała chętnie udział w podobnych programach.

Program wymiany uczniowskiej prowadzony jest od 16 lat i każdorazowo wspierany finansowo przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania rodzicom uczniów biorących udział w wymianie.

Renata Osuchowska

Hanka Kożuch